تاریخچه آرایش در ایران

خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد .

در فرهنگ دینی و تمدن ما زیبایی جایگاه خاصی دارد ، تاریخچه زندگی مردم ما و با توجه به فرهنگ بومی و منطقه ای اهمیت آرایش و زیبایی به چشم خواهد خورد و متوجه میشویم اغلب  معقوله زیبایی جزیی از پر اهمیت ها و مثبت ها بوده است . در فرهنگ های مختلف در ایران متوجه تفاوتهای فاحش در مورد اینکه زیبایی چیست ؟؟ درونی است یا برونی است ؟ کدام نوع از زیبایی مثبت و کدام نوع منفی است ، وجود داشته و دارد .

در نگاهی ساده متوجه امر زیبایی می شویم که حتی در فرهنگ عزاداری نیز سعی بر آن بوده  تا عناصر اصلی زیبایی بصری در آن بکار رفته باشد .

تمسالهای انبیا و امامان شیعه از زیبایی خاصی برخوردارند و نقاش تمامی تلاش خود را کرده تا تقدس خوبان را با به تصویر کشیدن زیبا از آنان نشان دهد .

مصرف بالای محصولات آرایشی در ایران نشان از اهمیت زیبایی در جامعه دارد ، جامعه ای که اغلب افراد صورت خود را مطابق با انتظارات فرهنگی جامعه و یا گروهی که بدان تعلق دارد هم نوا می کنند ، زیبایی مفهومی ثابت نبوده و تغییر پذیر متناسب با خواسته های جامعه خواهد بود .

حال با توجه به اهمیت آرایش و زیبایی در ایران و حجم بالای گردش نقدینگی در این صنعت سوال اینجاست که چرا آرایشگران و سالنداران امروزه همگی دچار دغدغه جذب مشتری شده اند .

درآمد آرایشگری در ایران

ارایشگری زمانی یکی از پر در آمدترین مشاغل در ایران بوده ، شغلی که با کمترین سرمایه و بدون نیاز به داشتن تحصیلات آکادمیک میتوانست یکی از پر در آمدترین بنگاه های اقتصادی را به وجود آورد .

اما این شغل نیز مانند تمامی شغلهای پردرآمد به سرعت اشباح شد، سیل افرادی که با گذراندن دوره ای از رشته های زیبایی و با گذاشتن یک صندلی میکاپ و یک آیینه خرید محصولاتی اندک در یکی از اطاقهای خانه به سرعت تبدیل به یک آرایشگر شوند باعث شد که امروز دیگر حتی سالندارانی که سابقه ی بالای فعالیت دارند نتوانند دیگر مثل قبل در آمدزایی داشته باشند .

از یک سر تاسیس بی رویه ی سالنهای زیبایی و از سوی دیگر تغییر خواسته های جامعه و تعریفی جدید از زیبایی باعث رکود بازار خیلی از آرایشگرانی شد که خود را با جامعه حرکت نداده و هنوز تاکید به روش های قدیمی زیبایی دارند .

میکاپ یه سایه خلیجی و یک میزامپلی ساده دیگر جذابیتی برای مشتری در یک سالن نیست ، تغییر زیبایی از پوشاندن عیوب صورت به داشتن پوستی سالم و زیبا مشتریان عامل در این امر شده است .

با توجه به پیشرفت علم و تولید محصولات جدید زیبایی آرایشگران مجبور به تغییر شده اند . حال موفقیت از آن کسانی است که هر چه سریعتر خود را بر علم روز مسلط کرده و سالنهای خود را مجهز به دستگاه های پیشرفته کنند .

نویسنده  : سید جواد شوشتری 

باران اکبری
منیژه ناصری مدرس و متخصص میکروپیگمنتیشن از سال ۷۰ زیر نظر خانم دکتر برازنده اموزش و شروع به فعالیت کرده است

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *